Opublikowany przez: Monika C. 2019-07-22 17:19:44
Autor zdjęcia/źródło: W burgerze z indyka "przemycisz" sporo tartej cukinii, a zamiast tradycyjnych frytek podaj te z batatów @Pixabay
Warzywa i owoce znajdują się u podstawy piramidy żywieniowej, tuż za aktywnością fizyczną. Zaleca się, aby spożywać 5 porcji warzyw i owoców dzienne, z czego warzywa powinny stanowić 3-4 porcje. Najlepszym sposobem na spełnienie tego wymagania, jest ich dodatek do każdego posiłku. Warzywa i owoce oprócz błonnika pokarmowego, dostarczają witamin – β-karoten, witaminę C, kwas foliowy i składników mineralnych m.in. potas, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka.
Do 6. miesiąca życia dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem, najlepiej pokarmem matki. Pierwszy pokarm, podczas rozszerzania diety, dziecka należy podawać łyżeczką. Zaleca się, aby na początku włączyć warzywa, a dopiero później podawać owoce, ze względu na wyrabianie tolerancji smakowej. Warto, aby dziecko przyzwyczajało się najpierw do niesłodkiego smaku. Posiłki dla niemowląt nie powinny być dodatkowo dosalane, dosładzane ani smażone.
CZYTAJ TAKŻE: 6 pomysłów na niecodzienne warzywne dania dla malucha>>
Starsze dzieci, które mają już bardziej rozszerzoną dietę, same wyrabiają swoje preferencje smakowe. Należy je jednak wciąż przyzwyczajać do smaku warzyw i często je eksponować. Warzywa i owoce warto kupować od lokalnych, sprawdzonych dostawców, najlepiej sezonowe. Ponadto warto podawać surowe warzywa, ponieważ zawierają one więcej witamin, niż warzywa poddane obróbce termicznej. Należy jednak pamiętać o ich dokładnym umyciu pod bieżącą wodą.Trzeba również zwrócić uwagę na świeżość podawanych produktów. Warzywa, które zawierają pleśń, należy bezwzględnie wyrzucić. Odkrojenie spleśniałego kawałka nie sprawia, że reszta produktu jest jadalna, ponieważ toksyny z pleśni, jeszcze niewidoczne, znajdują się już w całym produkcie.
Dzieci, czasami tak jak dorośli, nie przepadają za warzywami. Zdarzają się wyjątki, gdzie brokuł na talerzu nie wywołuje grymasu na twarzy, a widok szpinaku nie sprawia, że cała zawartość talerza ląduje na podłodze. Przekonanie dziecka do jedzenia warzyw to ciężka walka, szczególnie jeśli cierpi na neofobię. Neofobia to lęk, bądź niechęć przed próbowaniem nowych, nieznanych mu produktów i potraw. Monotonna dieta dziecka może skutkować niedoborem składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Zaleca się, aby nie rezygnować z podawania dziecku nowych produktów. Niekiedy dopiero po kilku-, kilkunastokrotnej ekspozycji na dany produkt dziecko akceptuje nową żywność.
Jak przekonać dziecko do spróbowania warzyw? Jak przemycić warzywa do diety dziecka? Oto kilka pomysłów i wskazówek na podanie warzyw w atrakcyjnej formie – podpowiada dietetyk Ula Nizio.
Zupy krem
Widok pływających warzyw w zupie może od razu zniechęcić dziecko do jej spożycia. Rozwiązaniem może być zmiksowanie warzyw na gładki krem. Ponadto w zależności od użytych warzyw, możemy podać zupę w apetycznych kolorach, np. zielona zupa krem z brokuła lub groszku, czy pomarańczowa z dyni, bądź marchewki.
Spaghetti z sosem warzywnym
Makarony są znane i lubiane przez dzieci. Dodając drobno pokrojone warzywa do sosu np. paprykę, cukinię, możemy łatwo wzbogacić ich ulubione danie.
Pulpety z warzywami
Ulubione pulpeciki mięsne możesz wzbogacić przez dodanie startej marchewki, selera, cukinii czy nawet soczewicy.
Placuszki z warzywami
Czy to zwykłe czy ziemniaczane, warto dodać trochę startych warzyw. Placki z marchewką sprawdzą się zarówno na słono, jak i na słodko. Jeśli chcesz starannie ukryć warzywa, możesz po prostu dodać świeżego soku np. z buraka. Dzięki temu uzyskasz placki czy naleśniki w przeróżnych kolorach, a to na pewno zainteresuje Twoje dziecko.
Puree warzywne
Koniec z nudnymi ziemniakami na talerzu! Kolorowe puree sprawi, że cały talerz będzie wyglądał atrakcyjnie. Możesz zblendować warzywa z ziemniakami, lub zrobić puree z samych warzyw. Ciekawie zaprezentuje się również batat, który nawiasem mówiąc, też jest ziemniakiem.
Pasta do pieczywa
Pasty warzywne można już znaleźć praktycznie w każdym sklepie. Można też je wykonać samemu, np. z awokado. Potrzebny jest tu tylko blender i własna wyobraźnia.
Frytki warzywne
Dzieci uwielbiają frytki, więc warto zaproponować im zdrowszą wersję. Batata, marchew czy seler wystarczy pokroić w słupki, dodać trochę oleju, naturalnych przypraw i wymieszać. Następnie wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180-200⁰C i pieczemy ok. 30-40 minut, aż się zarumienią.
Budyń marchewkowy
To zdrowsza wersja deseru, który możesz podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Do jego wykonania potrzebujesz:
- 1 dużą marchewkę
- 2 szklanki mleka lub napoju roślinnego + 1/3 szklanki do rozmieszania z mąką
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 4 łyżki syropu z agawy, lub syropu klonowego
- ½ łyżeczki skórki z pomarańczy
- cynamon
Marchewkę obierz i pokrój w małą kostkę. Gotuj marchew na małym ogniu w mleku z syropem, skórką pomarańczy i cynamonem. Po 10-12 minutach, zmiksuj wszystko na gładki krem. W szklance wymieszaj resztę zimnego mleka z mąką ziemniaczaną i dodaj do rondelka. Gotuj przez chwilę na średnim ogniu, mieszając trzepaczką. Gęsty budyń przełóż do salaterek.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.